Webhosting  |  VPS  |  Domény


Nalezeno 39 komentářů.


Přezdívka:
:-) :o)
:-( >-O
;-) :-D
:-P B-)
8-) :-*
:-/ |-)
=) :-O
Zpráva:
Sedmdesátšest:
   


Odebírat

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (25.3.2019 10:29) reagovat
... a co třeba dopisy, o těch platí "Všechno ostatní ale kleslo"?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (25.3.2019 10:28) reagovat
mrkev: Myslíš ty mizerné panelákové byty, co se dnes 40 let staré prodávají dráž než 5-10 let nové úžasné cihlové? Že jste neměli auto a ani telefon je váš věc, to ještě neznamená, že ty náklady značná část obyvatel neměla - akorát místo mobil dosaď pevná linka. A srovnávat Netflix s mandatorníma výdajema na živobytí je poněkud mimo - v mý sociální bublině nevím o nikom, kdo by jim platil. Jinak fajn, že sis vybral věc ovlivněnou pokrokem, jako je lednička - tos rovnou mohl řešit oblíbenou barevnou televizi

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (25.3.2019 10:12) reagovat
cyklista: Nerozumím, o čem točíš, v družstvu byl normálně členský vklad jako dneska. Navíc kdybys pozorně četl, tak nesrovnával jsem proti dřívějšku jenom současné OV+hypo, ale i současný nájem, který je vpodstatě na úrovni splátek, nebo spíš vyšší (tržní, ne speciální nabídky pro soudruhy z Ano). Jo, bytů v OV bylo tehdy minimum, ale rozhodně neplatí "nikdo", a rostly taky rodinný baráky - třeba strejc si jeden začátkem osmdesátek postavil, a to nebyl žádnej prominent, řadovej mistr v plzeňský Škodovce.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (DukyR (24.3.2019 18:57) reagovat
Merlin: To je klasickej OR, ten někdo v té době klidně mohl žít a zároveň být debil, nevylučuje se to. Také k tomu mohl být i kovaný soudruh, stále žádný konflikt.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (MerlinR (24.3.2019 2:23) reagovat
Nebo někdo, kdo v té době žil.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (sdfdsf) (23.3.2019 21:45) reagovat
od statu a zdarma, tak tohle muze napsat jen debil.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (DukyR (23.3.2019 18:24) reagovat
mrkev: jeste bych k tomu dodal, ze diky tem nizkym vydajum na bydleni byl bytovej fond v takovym stavu, v jakym byl. Je sice krasny platit nizkej najem, ale nedava moc smysl platit tak nizkej najem, ze z nej nelze ani udrzovat tu nemovitost...

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (mrkevR (23.3.2019 14:08) reagovat
@pamětník Za komančů se hlavně masově stavěly panelákové byty mizerné kvality. Většina z nich potřebovala už po dvaceti letech stavební zásah, aby vůbec vydržely. Co se týče výdajů na bydlení, ty opravdu vzdrostly. Všechno ostatní ale kleslo. Když naši v sedumdesátých letech kupovali ledničku, tak je stála skoro 20k Kč - při průměrném platu 2000 Kčs. Dneska má každý x dalších výdajů, u kterých si ani neuvědomí, že tehdy neexistovaly, od mobilu přes netflix, auto a internet.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (cyklista) (23.3.2019 11:56) reagovat
To jsou zase kecy, za komančů nikdo byt v osobním vlastnictví neměl, všechno bylo státní nebo družstevní, takže srovnávat ceny nedává smysl. Stejně tak nedává smysl srovnávat průměrné ceny za komančů s nejdražší Prahou. Pamětník žil zřejmě v nějaké oblasti, kde fungovalo perpetuum mobile, protože normálně zlevněné zboží musí být kompenzováno něčím dražším, nebo šlo skutečně o levný křáp, viz motocykly nebo auta, naprosto nekonkurenceschopná.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (DukyR (23.3.2019 9:52) reagovat
pamětník: To ti řeknu naprosto přesně, mimo realitu jste oba.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (23.3.2019 0:10) reagovat
mrkev: Zkus tu svoji dojmologii o poměrech podpořit nějakými čísly. Podle ČSÚ podíl výdajů na bydlení setrvale roste, tak by mě zajímalo, kde se ty peníze pro osobní potřebu berou, aby ten poměr byl "podstatně větší napříč celou společností"? Nevím, kam jsi dřív chodil pěšky ty, nicméně již klasikové jako Ryvola si stěžujou, jak paďour leští jelenicí vůz na Mácháči. Navíc v Jugošce či na Baltu na pláži jsi o čechoslováka nezakopl - mnozí byli tak chudí, že si nemohli dovolit jet autem a museli tam letět!

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (22.3.2019 23:58) reagovat
mrkev: Ovšem mimo Prahu (a podobné) ta prodavačka těch 19 v čistým nedostane, takže tvoje teorie o libovém vyžití kulhá na obě nohy. A před třemi lety u "těch stejných" to bylo 18-19 v hrubým, ne 14. Jel jsem tuhle přes ves, kde měl Lidl na plakátu 22 k pro _vedoucí_. To je 17 k v čistým, přičemž byty jsou tam levnější, tedy splátky 9 k, čili 17 - 9 - 5 = 3 k, jaj, to je teda výhra! (Opakuju: vedoucí, ne řadová prodavačka) Tož to mi povídej, kdo je mimo realitu ...

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (22.3.2019 23:46) reagovat
ja123456: Strašně záleží, o kterém období se bavíme, na obrázku je sice stovka, ale rozebíraj se tu víceméně osmdesátky, poslední léta před revolucí. Neříkám, že by tou dobou byl bytů vyloženě nadbytek, ale krize byla zažehnána, to právě dneska je to v některejch lokalitách horší, neb se nestaví. My jsme si mohli vybírat, a trvalo skoro dva roky, než se barák, kam jsme nakonec šli, zaplnil. @Merlin: Z garsonky do 3+1 s jedním dítětem.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (MerlinR (22.3.2019 23:36) reagovat
(TheRedSparrow) Pokud měla muže a dvě děti, tak ano, rozdávali. B-)

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (TheRedSparrow) (22.3.2019 22:07) reagovat
predavackam sa rozdavali byty 3+1 ZDARMA?! ty si zil kde? v mumuland?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (mrkevR (22.3.2019 21:53) reagovat
@Merlin "...ale poměr volných peněz pro osobní potřebu asi celkově klesá, nezbývá jich dnes tolik, kolik jich zbylo tenkrát." - Ani hovno. Poměr peněz, které zbývají pro osobní potřebu je podstatně větší a to napříč celou společností. Co ti nedochází je, že dřív se chodilo na výlet pěšky, na dovolenou vlakem k nejbližší přehradě a běžný nákupní koš tvořily skoro výhradně základní potraviny jako cukr, sůl, máslo, vejce, mléko, mouka.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (mrkevR (22.3.2019 21:48) reagovat
@pamětník To jsou zase kurva teorie... S 19k čistého se dá (mimo prahu) libově vyžít, taky ještě tři roky zpátky byl běžný plat těch stejných prodavaček 14 000 hrubého. Dokonce i dneska po takovém "jobu" zuřivě hrábne každý druhý ukrajinec, protože u nich je 14k Kč nadprůměrný plat. Z těch vašich komentářů je krásně vidět, jak jste odtržení od reality.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (MerlinR (22.3.2019 21:36) reagovat
(ja123456): Ano, až by na ni přišla řada v pořadníků, tak by ten byt dostala. Tedy čekala by cca dva až tři roky a protože by byla sama, dostala by garsonku. Manželé s rodinami dostávali větší, podle dětí. Ale dostala by byt, vole, jen tak, od státu, zdarma. Umíš si tohle představit dnes?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (TheRedSparrow) (22.3.2019 20:37) reagovat
samozrejme ze trepu picoviny, ze im to zeries...cerveny mor!

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (ja123456) (22.3.2019 20:21) reagovat
to pamětník: A jsi si jistý, že by za socialismu prodavačka žijící sama měla možnost se dostat k bytu 3+1? Nebo by žila s rodiči a teprve až by měla 2 děti (před)školního věku by na ni v pořadníku vyšla řada, aby ten byt dostala?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (MerlinR (22.3.2019 15:38) reagovat
(pamětník): Proto jsem se smál tomu porovnávání cen, protože to je naprosto zcestná idea, takové porovnávání prostě udělat nejde. Teda jde, jak jsme toho mnohdy svědky, když se nám média snaží namluvit, o co se máme dnes lépe. Ale výsledek je obvykle naprosto lživý a ve skutečnosti vůbec nic nevypovídá.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (22.3.2019 14:56) reagovat
Merlin: +1 Koukal jsem teď v Lidlu na úžasnou nabídku zaměstnání za ~25 kKč, a to je prej Lidl ještě lepší. To je ~19 k v čistým. Hypotéka na byt 3+1 nějakejch 13 k na 30 let a k tomu 5 k náklady. S nájmem je to podobný. Takže prodavačce zbyde na měsíc 1 k na žrádlo a vše ostatní. Tak to je super, že to máslo nestojí "hrubě přes stovku" dle Prasohyjeníka, ale jen ~40 Kč. Kolik másel po 40 Kč si z tý tisícovky koupí, a kolik másel si mohla koupit po 10 Kčs, když z výplaty 1500 dala za byt (méně než) 400?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (Knez) (22.3.2019 14:25) reagovat
No treba pivo bylo kvalitnejsi. Musel si koukat do lahve jestli neni kalne = zatka netesni a pivo se biologicky samoskazilo. Dnesni chemicke dryjaky od velkopivovaru se neskazi ani za par let a otvevrene vydrzi i mesic...

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (Dež0n - nereg) (22.3.2019 14:06) reagovat
Prosím, ještě sem někdo přihoďte klasický komentář o kvalitních potravinách za komárů...

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (Dež0n - nereg) (22.3.2019 14:04) reagovat
Merlin - tak pokud jsi žil na venkově, kde se kradlo z družstevního a ty nebo vaši (nevím, jak velký jsi - na rozdíl od nás všech ostatních komentujících - pamětník :-D ) jste byli dělníci a úředníci, tvoje tvrzení se může blížit pravdě. Řada dělníků/družstevníků totiž měla mzdy vyšší než vysokoškoláci.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (MerlinR (22.3.2019 13:42) reagovat
Je legrační vidět tu dobu komentovat lidmi, kteří v ní nežili. :-D Ne, nebylo to nijak skvělý. Blbý na tom všem je, že dnes na tom o moc líp nejsme. Jasně, dá se koupit víc věcí, technologie je logicky taky někde jinde, ale poměr volných peněz pro osobní potřebu asi celkově klesá, nezbývá jich dnes tolik, kolik jich zbylo tenkrát. Pravda, asi jak u koho, mám na mysli normálního dělníka nebo ouřadu, co si svůj den odmaká v zaměstnání.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (cyklista) (22.3.2019 13:18) reagovat
No a tím se dostáváme k celkové výkonnosti hospodářství, protože na ty slevy bylo třeba brát jinde, takže komu se poštěstilo dostat devizový příslib na dovolenou do jugošky přes Rakousko, tak jasně viděl, jak na tom jsme ve srovnání se státem, do kterého jsme ještě v roce 1947 posílali potravinovou pomoc, jak na tom byli špatně.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (no-XR (22.3.2019 12:26) reagovat
Prasohyjeník: Takhle to nelze přepočítávat, protože stálé platby jako nájem a energie byly zase výrazně nižší, takže takže částka, která zůstala po úhradě trvalých plateb, byla vůči nějakému mediánu mzdy vyšší tehdy než je nyní.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (Dež0n - nereg) (22.3.2019 10:48) reagovat
Ono ty poměry cen jsou ještě složitější, protože sice člověk míň dostal za pobyt v zaměstnání, ale zas to nebylo skoro za co utratit, tak se líp šetřilo :-)

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (cyklista) (22.3.2019 10:37) reagovat
nepamětník: Fifty Shades of Grey?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (pamětník) (22.3.2019 10:21) reagovat
Pivo: Jinej kraj, jinej mrav, u nás se paneláky dělaly barevný. | Prasohyjeník: 1:11 má bejt poměr čeho? Vejplat? - No tak to silně uber ... A co takhle třeba zmrzlina 70 h / 15 Kč (v turistický lokaci klidně násobně víc)? | 456: Nebylo by pro průměrnýho zákazníka Lidlu relevantnější místo lokomotiv řešit cenu vody nebo topení?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (PivoR (22.3.2019 9:41) reagovat
Taky mám občas nostalgickou náladu, ale abych tesknil po šedivých panelácích a smrdutém MBčku... =) =)

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (Knez) (22.3.2019 9:14) reagovat
Kubanske pomerance a elektorniku polepte napisy Tesla a ne Silvercrest. Kvalitou odpovidaji.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (cyklista) (22.3.2019 8:55) reagovat
AC/DC stejně jako plastici stáli basu nebo aspoň vyhazov.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (456) (22.3.2019 8:49) reagovat
Bez banánů, bez pomerančů, bez masa, ale zato byly levnější lokomotivy.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (TheRedSparrow) (22.3.2019 8:45) reagovat
a kolko stal ananas? losos? CD AC/DC?

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (Prasohyjeník) (22.3.2019 8:38) reagovat
Třeba lahváč prazdroje stál 4,70 Kčs, tzn při poměru dnes už zhruba 1:11 by měl stát přes padesát korun aby byla láce jako za komančů. Máslo bylo za 10 Kčs, takže dnes hrubě přes stovku. atd....

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (cyklista) (22.3.2019 8:20) reagovat
Proč by proboha měli zdražovat? Vždyť je to slevová akce a vůbec jsou potraviny levnější než za komančů.

Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' Obrázek 'Retro  tyden  Lidl' (BobsikR (22.3.2019 8:16) reagovat
Hlavne nejsou retro ceny, takze je to bezpredmetny..Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. Více...