Místopisný seznam obcí České republiky

Server Místopisy.cz Vám přináší ucelené informace o všech městech a obcích v České republice, kterých je v současné době 6 258. Jednotlivé zápisy jsou rozděleny do kategorií a přibližují historicky zajímavá a turisticky atraktivní místa, možnosti sportovního vyžití v obci a jejím okolí, přírodní zajímavosti, občanskou vybavenost obce a další informace. Stále jsou vkládány tzv. Body zájmu – místa, která stojí za zhlédnutí, technické zajímavosti či památky a další objekty. Kartičky Víte, že? Vám řeknou statistickou aktualitu, zajímavost, a nebo Vám představí kulturní akci konající se v obci.

Víte že?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Holasovice

Obec Holasovice vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Polevsko

Obec Polevsko vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nový Kostel

Obec Nový Kostel se v roce 2018 stala Vesnicí roku Karlovarského kraje? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 3. místo

Nový Hrádek

Obec Nový Hrádek se v roce 2019 stala Vesnicí roku Královéhradeckého kraje?

Lobendava

Obec Lobendava (okres Děčín) je nejsevernější obec České republiky, je vzdálena 4 328 km od severního pólu?

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Tatobity

Obec Tatobity se v roce 2018 stala Vesnicí roku Libereckého kraje?

Tlučná

Obec Tlučná vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Rotunda sv. Václava ve Štěpkově

Rotunda sv. Václava – nemovitá kulturní památka zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek se nachází v obci Štěpkov, v jihozápadní části okresu Třebíč.

Lukavice

Obec Lukavice se v roce 2017 stala Vesnicí roku Pardubického kraje? V celostátním kole soutěže Vesnice roku získala 2. místo.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Jinočany

Obec Jinočany vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Hazlov

Hrad přestavěný na zámek, z velké části ve zříceninách, v obci mezi Chebem a Aší. Založen byl, podobně jako nedaleké hrady Libá a Starý Hrozňatov, ministeriály příslušnými k císařské falci v Chebu, nejstarší zmínka pochází z r. 1224. V majetku rodu z Hazlova zůstal až do r. 1501, poté prošel renesančními a dalšími přestavbami. V důsledku nedostatečné údržby se během 2. pol. 20. stol. velké části objektu proměnily ve zříceninu. Dnes nejzachovalejší částí je románská věž kostela, původně součást hradu.

Přehrada Štěchovice

Přehradní betonová nádrž Štěchovice s plavební komorou postavená v letech 1938–1944 na řece Vltavě slouží energetickým a rekreačním účelům. Její hráz je 22 m vysoká a 124 m dlouhá.

Skiareál Luka nad Jihlavou

Lyžařský areál Luka nad Jihlavou leží zhruba 10 km východně od Jihlavy, rozprostírá se v nadmořské výšce 554 m.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Borotín

Obec Borotín vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?