VPS  |  Webhosting  |  Domény

Přispívat do fóra mohou pouze pravidelní uživatelé Roumingu.

Zobrazení je omezeno na jedno vlákno!

 

re: Původ slova morče (SkipoR (7.8.2019 19:43)
morče = MOŘské svinČE? Mame to same jako ostatni, jen zkracene :)
 
re: Původ slova morče (TiVaR (7.8.2019 13:54)
cože? "morčacie mäso" není z morčat?
 
re: Původ slova morče (rajczeR (7.8.2019 0:47)
...
Pokud jde o tvorbu českých názvů, postupuje Presl podle této hierarchie: /1/ slova domácí, /2/ přejetí ze slovanských jazyků, /3/ vlastní novotvary, /4/ přejetí z neslovanských jazyků.
...
3. Tato skupina slov znamená největší přínos Preslův a zároveň zůstává největší hádankou. O vlastní tvorbě slov nenajdeme ani stopu v Preslově korespondenci a mimo úvod k Navrž., kde vyhlašuje výše uvedenou hierarchii slov (domácí, slovanská, nová, cizí), se o metodách své práce nikde nezmiňuje.
...
U posledního slova vidíme další dosti častý jev — nepřihlížení k měkkosti. Proto se možná neujalo klapkorepec s neústrojným -r- místo -ř-, i když např. slovům morče, moroň (obojí od moře) nebránilo -r- v tom, aby se v terminologii udržela.


[odkaz]
 
Původ slova morče (fezzyR (7.8.2019 0:32)
Zdravím kolektivní vědomí,
potřeboval bych pomoct. Zajímá mě původ slova MORČE.
Jako první mně samozřejmě napadlo mrknout jak to mají sousedící národy, ale nic příbuznýho jsem nenašel, němčina má Meerschweinchen (meer je moře a schwein sviňa), polština (i ruština, jen v azbuce) má świnka morska a naši východní přátelé mají morské prasiatko.
Zkoušel jsem hledat i dál ale bez úspěchu. Jaktože jen my to zvířátko nazýváme morče a ostatní národy ho nazývají mořským prasátkem?
 
 


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. Více...