VipShow  |  ČasProBydlení  |  HobbyDeník  |  ByznysDeník  |  ČasProŽeny  |  NeposlušnéTlapky  |  MotorGuru  |  TechSvět  |  Pravda24  |  MyMuži



US zdravotnictvi 07.03.2020 
Obrázek US zdravotnictvi
A dollar is a dollar srouby se budou utahovat The shadow knows ficovina3 Fence Defiance dekujeme bratia ale vemte si ho zpet
Komentáře (47) Komentovat Nezobrazovat

US_zdravotnictvi.png (Prawda . . . ) (9.3.2020 16:30)
@,, : Co je motivace v tržním prostředí? Jde vůbec někdo na medicínu s vidinou bohatství?

US_zdravotnictvi.png (mrkevRP (9.3.2020 1:07)
..že třeba takové hodnocení lékařů odpovídá jejich efektivitě? Vždyť to je představa úplně z jiného světa. Proč myslíš, že tuna spokojených lidí (kteří brzy umřou) odchází od všemožných šarlatánů? Protože jsou homeopatika efektivní a kvalitní?

US_zdravotnictvi.png (mrkevRP (9.3.2020 1:05)
@,, Kde to říkám? V celé ČR je 0,8% pracovníků ve zdravotnictví (včetně sester), jak to vůbec MŮŽEŠ srovnávat s počítačema, kterých je několik milionů? Ty prostě odmítáš uznat realitu a pořád dokola se točíš na neexistující nejistotě o přísunu zákazníků a nereálné potřebě zvyšovat efektivitu. NIC z toho u služeb u kterých nefungují tržní mechanismy NEEXISTUJE! Nejen, že přísun zákazníků nejsi schopný nijak ovlivnit (přijdou jen když mají problém), žádný zákazník ani neposoudí tu efektivitu. Nebo si myslíš,

US_zdravotnictvi.png (,,) (8.3.2020 22:40)
mrkev: Jinými slovy říkáš, že v Praze je trh pro maximálně 5 počítačů. Ok. Prawda: Lidi jsou lidi, ale ve státním zdravotnictví mají jiné motivace než v tržním. Takže šlendrián v nemocnicích skutečně nevyřeší státní financování nebo jiná forma povinných plateb, protože svoje peníze mají prostě jisté. Nejistota přísunu zákazníků znamená potřebu zvyšování efektivity a kvality služeb, to ve státu prostě nemáš, a přesvědčíš se o tom v absolutně každém liberálním/liberalizovaném odvětví trhu.

US_zdravotnictvi.png (mrkevRP (8.3.2020 19:53)
@,, "Spousta poskytovatelů mnoha různých forem zdravotní péče" To je strašně milá představa, ale naprosto nereálná. Jak jsem psal, když tě bolí koleno, tak je ti zubař nebo primář na ORL nahovno. Medicína má široké spektrum velice úzkých specializací, které si navzájem nemůžou konkurovat. A mít na výběr mezi dvěma subjekty (což je a bude realita pro všechna města kromě Prahy, kde budou tři), které můžeš reálně využít, to prostě není a nikdy nebude konkurenční prostředí.

US_zdravotnictvi.png (Prawda . . . ) (8.3.2020 19:43)
@,, : To je čistá utopie. Lidi jsou lidi, ať jim platíš na ruku nebo je zaplatí stát z tvých daní. Že víc peněz znamená lepší službu? Taky není pravda. Navíc pacient je zranitelný a má horší vyjednávací pozici, protože jednak hledá pomoc, ale pak taky není odborníkem. Veřejné zdravotnictví pak dává pozor na to, aby personál, nástroje, ... ceny byly na přijatelné úrovni. Stejně tak v advokacii (živím se právem) stát omezil max sazbu za úkon, aby se neděly zvěrstva, protože právník nemá svědomí.

US_zdravotnictvi.png (,,) (8.3.2020 19:14)
mrkev: Kdybys četl, co píšu, tak moje představy tržního zdravotnictví znáš. V kostce: Spousta poskytovatelů mnoha různých forem zdravotní péče, každý se tě snaží nalákat na cenu a kvalitu, abys šel zrovna k němu. Nebude se chovat jako bůh, bude umět jednat s lidmi, a bude si dávat daleko většího majzla. A k těm 10 letům, to je přesně ta šílená hovadina. Programátor maká v oboru klidně ještě než jde studovat IT VŠ. A že není trh pro X nemocnic? No kdysi byl trh maximálně pro 5 počítačů na celém světě.

US_zdravotnictvi.png (mrkevRP (8.3.2020 18:51)
@,, Jenomže ty zavedené firmy byly zavedené ještě před tím, než prošly ty regulace. Celé je to logický důsledek těch nefungujících tržních mechanismů. A že nepotřebuješ "zas tak velkou praxi"? 10 let je dnes prakticky minimální doba, za kterou jsme v ČR schopni z absolventa střední školy udělat samostatného lékaře. A argument, že by se to mělo zkrátit, jsem ještě neslyšel. Mimochodem, jak by sis to tržní prostředí zrovna v medicíně představoval?

US_zdravotnictvi.png (,,) (8.3.2020 18:42)
mrkev: Ne, americký zdravotnický systém prostě není volný trh. Není důsledkem ničeho volnotržního, ale šíleného lobbingu zavedených firem, ke kterému došlo v průběhu 20. století, a díky kterému vznikly naprosto šílené regulace. Na současném americkém zdravotním systému není volnotržního vůbec nic. Nic. Nichts. Nada. Zilch. A k té konkurenci v medicíně, věř mi, že zas tak velkou praxi na drtivou většinu věcí dnes opravdu nepotřebuješ. Potřebuješ skvělé diagnostické vybavení, a dobrou vědomostní databázi.

US_zdravotnictvi.png (mrkevRP (8.3.2020 18:35)
A k těm potravinám, když potřebuješ najíst, tak to nemusí být nutně rohlík. Když ale potřebuješ operaci kolene, tak ti zubař nepomůže. Trh s jídlem, kde pro "vytvoření" další pekárny potřebuješ relativně malou investici a pár vyučených lidí, je výborné konkurenční prostředí; trh s medicínou, kde potřebuješ doktory s pomalu 10 letou praxí, konkurenční nikdy nebude. Možná někde v číně, v 10 milionovém městě. Mícháš dohromady věci, které nemají vůbec žádnou souvislost a dáváš sem jeden horší příklad za druhým.

US_zdravotnictvi.png (mrkevRP (8.3.2020 18:28)
Jasně a reálný komunismus nemá nic společného s tím, jak má reálně fungovat komunismus. Sorry ,, , ale některé věci prostě nefungujou tak, jak si představuješ. Americké zdravotnictví a ten "zebetonovaný oligopol" je přímým důsledkem tržního systému v oblasti, ve které Z PRINCIPU nefungují základní tržní mechanismy.

US_zdravotnictvi.png (,,) (8.3.2020 18:26)
Jinak tyhlety stesky jak na to či ono na trhu nebudou peníze, se vždycky, ve všech liberalizovaných odvětvích, ukázaly jako liché. Ceny zvedá stát svými zásahy, snižuje je konkurence. Vždy, když uvolníš pravidla a nastolíš volný trh, dojde ke snížení cen. Potraviny jsou základní lidská potřeba, řeší je trh, a NIKDO tu neumírá hlady, protože by na jídlo neměl.

US_zdravotnictvi.png (,,) (8.3.2020 18:20)
Prawda: US zdravotnictví se zabetonovaným oligopolem není dobrý argument proti volnému trhu. Všechny ty hlody o tom, že na to či ono nebudeš na volném trhu mít, jsou totální strawman. V US je zdravotní péče drahá, protože si nevybíráš poskytovatele s dobrou cenou (ceny ukazuje málokdo, je pár drobných výjimek, např. nemocnice v Oklahoma City), a je tam plno balastu v zákonech okolo. V US není volný trh. Já jsem pro volný trh, tedy pro cenově a kvalitativně dostupnou péči díky konkurenci poskytovatelů.

US_zdravotnictvi.png (Prawda . . . ) (8.3.2020 18:09)
S tím, že ano, můžeš se nechat pojistit i sám, jako soukromá osoba. Otázkou ale je, zda na to budeš mít. ;-)

US_zdravotnictvi.png (Prawda . . . ) (8.3.2020 18:05)
@,, : Jo a k té svobodné volbě, ta v USA neexistuje pro většinu pojištěnců. Téměř vždy jsi pojištěný u pojišťovny, se kterou má tvůj zaměstnavatel uzavřenou smlouvu. Tolik k volnému trhu, monopolu apod.

další...