NeposlušnéTlapky  |  Pravda24  |  VipShow  |  TechSvět  |  MyMuži  |  HobbyDeník  |  ByznysDeník  |  VPS  |  MotorGuru  |  ČasProBydlení  |  Domény  |  ČasProŽenyco vidi zvirata
Obrázek co vidi zvirata
DrevenaNoha The afterlife novy trik smejdu Propagandalf ToDelalOdbornik Dopis Buresovi
Komentáře (23) Komentovat Nezobrazovat

co_vidi_zvirata.jpg (x14R (21.1.2020 21:30)
dodávám, že existují lidé, kteří mají 4 receptory

co_vidi_zvirata.jpg (Suchý čert) (20.1.2020 19:33)
Lineární kombinací tří barev lze poskládat všechny barvy, drobný problém je, že některé ty kombinace budou mít záporné koeficienty, což se na monitoru špatně zobrazuje. :-) Logicky pokud se jako základní vezme třeba červená odpovídající 630 nm, tak se z toho pomocí kladných koeficientů těžko udělá nějaká červenější, třeba 700 nm — na to by se musela použít záporná zelená. Na druhou stranu ale zase nelze brát jako základní barvy nějaké extrémy, na které má oko minimální citlivost.

co_vidi_zvirata.jpg (hixaxonR (20.1.2020 17:53)
Juniper - díky za info, o Oponent process jsem nevěděl. Pro ostatní [odkaz]

co_vidi_zvirata.jpg (Juniper) (20.1.2020 17:38)
tdkb: A jak, prosimte, z tech tri barev poskladas napriklad barvu, odpovidajici vlnove delce napr. 532 nm? Spoiler alert: neposkladas. Pro pochopeni skladani barev je dobre se podivat na CIE 1931 xy diagram. Pro pouze 3 zakladni barvy, ackoliv budou ciste monochromaticke, bude stale existovat cast barevneho prostoru, kterou nelze jejich kombinaci zobrazit.

co_vidi_zvirata.jpg (Juniper) (20.1.2020 17:33)
peperonni: Malinkym problemem bude mozna to, ze ProPhoto ma zakladni barvy ktere neexistuji, a tudiz zadny takovy monitor neni. A ne, neni to, ze by to byly barvy, ktere neni lidske oko schopno videt, ale jsou to barvy, ktere nelze zadnou linearni kombinaci vlnovych delek poskladat => neexistuji.

co_vidi_zvirata.jpg (tdkb) (20.1.2020 17:32)
"Aby mohl monitor zobrazit vsechny barvy, ktere clovek vidi, musel by dokazat pro kazdy pixel vytvorit libovolnou linearni kombinaci vsech vlnovych delek ve viditelnem spektru." vobec nie je pravda, uplne stacia tri.

co_vidi_zvirata.jpg (peperonni) (20.1.2020 15:51)
Když budeš mít grafiku s 1 bitovým výstupem na kanál a k tomu monitor, který umí zobrazit barevný prostor ProPhoto RGB tak bude zobrazovat barvu, kterou není schopné lidské oko vidět. Bitová hloubka pouze určuje, kolik barev rozlišíš v rámci konkrétního barevného prostoru. Pokud se barevný prostor monitoru vleze do viditelného spektra, tak můžeš mít klidně 10000 bitů/kanál, ale lidské oko všechny tyto barvy bez problému uvidí. https://en.wikipedia.org/wiki/Color_space#/media/File:Colorspace.png

co_vidi_zvirata.jpg (EGOR (20.1.2020 15:23)
pokud nemate profesionalni grafiku s 10 bit vystupem (treba Quadro) a 10bit monitor tak mate 8bit barvy takze je uplne fuk co je na obrazku za barvy.

co_vidi_zvirata.jpg (bohynR (20.1.2020 14:19)
Jde se i tohoto obrázku i zahřát, či se opalovat?

co_vidi_zvirata.jpg (Juniper) (20.1.2020 14:04)
Samozrejme, ze realita je jeste trochu slozitejsi a do mozku jdou jen dva signaly, viz "Opponent process."

co_vidi_zvirata.jpg (Juniper) (20.1.2020 13:59)
,,: Co rikas implikuje, ze napr. L cipky jsou citlive na dejme tomu 650 nm a neco kolem toho, M na 500 nm a neco kolem... a ze by tak bylo mozne vybudit kazdy druh nezavisle. Bylo by to super, protoze by pak mohly existovat monitory se 100% barevnym rozsahem, ale neni tomu tak. Prave L a M cipky jsou citlive prakticky na cele viditelne spektrum. Realne tedy vidime tri trosicku jine monochromaticke obrazy, ze kterych se dopocitaji barvy. Ale neda se rict, ze napr. obraz L receptoru odpovida cervene barve.

co_vidi_zvirata.jpg (Newerer.) (20.1.2020 13:28)
Zvířata některý, viděj za naše spektrum. :-O . Infračervený a ultrafialový :-O

co_vidi_zvirata.jpg (,,) (20.1.2020 13:26)
Juniper: Tak jasně, že ty receptory nevnímají čistě jednu frekvenci. Jenže v určité frekvenci je každý z nich nejcitlivější, a pak to typicky gaussovsky padá. Do mozku pak každý receptor posílá informaci o intenzitě. Pokud tedy do mého oka přijde trochu jinak červený paprsek, tak ho červený receptor neuvidí jako trochu jinak červený, ale jako slabší než je. Trochu jinak červenou z toho udělá až mozek s pomocí informací od zbylých receptorů. Reálně tedy vnímáme 3 frekvence, zbytek je iluze.

co_vidi_zvirata.jpg (Juniper) (20.1.2020 13:02)
Neni pravda, ze clovek vidi tri vlnove delky. Lidske oko ma 3 receptory, ktere detekuji svetlo v pomerne sirokem rozsahu vlnovych delek (napr. receptor pro cervenou ma citlivost prakticky v celem pasmu viditelneho svetla) a teprve kominaci vystupu techto receptoru mozek vi prislusnou barvu. Aby mohl monitor zobrazit vsechny barvy, ktere clovek vidi, musel by dokazat pro kazdy pixel vytvorit libovolnou linearni kombinaci vsech vlnovych delek ve viditelnem spektru.

co_vidi_zvirata.jpg (pan_danR (20.1.2020 13:01)
LSLarry> zeptal jsem se jednoho straška a ten říkal, že AdobeRGB je strašně malej prostor a že prej nestačí ani lidem.

další...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. Více...