MotorGuru  |  ČasProBydlení  |  VipShow  |  Pravda24  |  HobbyDeník  |  NeposlušnéTlapky  |  Linh ART foto  |  TechSvět  |  ByznysDeník  |  ČasProŽeny  |  MyMuži


Nalezeno 23 komentářů.


Přezdívka:
:-) :o)
:-( >-O
;-) :-D
:-P B-)
8-) :-*
:-/ |-)
=) :-O
Zpráva:
 
Sedmdesátčtyři:
   


Odebírat

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (al5249RP (24.1.2023 22:40) reagovat
Lepe receno, mohu mu dat nejakou omezenou formu pristupu legalnim zpusobem, nemohu mu dat sve udaje a ti i pravo posilat za me fiktivne podepsane dokumenty.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (al5249RP (24.1.2023 22:39) reagovat
Kdyz nekomu bezmezne verim, tak mu mohu dat pristup i ke sve bankovni identite. Pokud nekomu bezmezne neverim, tak mu nemohu dat ani pristup do schranky.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Joker) (24.1.2023 22:09) reagovat
al5249: Pak přihlášení do DS přes jméno+heslo má ještě jednu vlastnost, která oficiálně je nevýhoda: Kdokoliv zná přihlašovací údaje se do té DS pak dostane. Takže DS teoreticky může obsluhovat i někdo jiný, stačí mu dát přihlašovací údaje. Což čistě hypoteticky v některých situacích může být výhoda. Ale samozřejmě se to nesmí a ne že bych snad někomu radil to tak dělat.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (al5249RP (24.1.2023 22:05) reagovat
Jen jeste hloupa otazka, pokud nekdo tusi, at to nemusim hledat nekde v hlubinach pekelnych napovedy. Autentizacni SMS stoji 3 koruny jako notifikacni?

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Joker) (24.1.2023 21:54) reagovat
Mem: Takhle, já nevím o ničem, k čemu by byla nutná DS autorizovaná bankovní identitou. V rámci DS snad na všechno stačí jméno+heslo. U jiných služeb e-governmentu může být nutná silnější autorizace, ale ty nesouvisejí s DS.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (al5249RP (24.1.2023 20:19) reagovat
Pokud clovek pouzije NIA (at uz bankovni identitou nebo jinak), tak za to hrozi trest, jeden byl nakonec jen tak tak na posledni chvili zrusen. Osobne tedy nehodlam do schranky chodit jinak nez prostrednictvim jemna a hesla. Jeste se musim podivat na moznost prihlaseni certifikatem, ale tam si nejsem zatim uplne jist, jak to funguje a zda nehrozi, ze se do DS dostane kazdy, kdo ziska pristup k memu pocitaci. Zasade je nezapletat se se statem ani o trosicku vic, nez je nezbytne.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (MemRP (24.1.2023 19:32) reagovat
"Ale pořád nevím, jak by se plošně zřídily datové schránky přes bankovní identitu. Nemluvě o tom, že by těm lidem stejně museli poslat informaci, že jim zřídili datovou schránku." Vždyť jsem jeden konkrétní případ popsal. ČSSZ umí posílat e-maily. ;) DS se zřídí na ID občana a nemusí k tomu vůbec generovat zastaralé nebezpečné přihlašování přes jméno a heslo, které by měl každý rozumný okamžitě zahodit (kvůli právním následkům, které při používání DS a jejich zneužití hrozí).

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (MemRP (24.1.2023 19:30) reagovat
Hezký pokus o argumentační faul. ;) Podívejme se znovu, co jsem doslova psal hned v prvním komentáři: „jen pomocí bankovní identity/občana jde totiž dělat vše“. Tedy vše, k čemu jde v českém právnm řádu DS používat, když už nám to povinně vnucují. Např. prokázání totožnosti, což nejde jménem a heslem, ale pouze identitou. Vnitro navíc plánuje přihlašování jménem a heslem zrušit úplně a přejít na NIA, akorát o tom ty miliony nových uživatelů zapomněli informovat. Tak nemáš zač.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Joker) (24.1.2023 19:27) reagovat
Mem, bankovní identita: Jistě, o přihlášení do státní aplikace přes BI stát ví. To je asi jako e-shop obecně neví jestli zákazník má platební kartu, ale může vědět, že tam zákazník zaplatil kartou. Ale pořád nevím, jak by se plošně zřídily datové schránky přes bankovní identitu. Nemluvě o tom, že by těm lidem stejně museli poslat informaci, že jim zřídili datovou schránku. Tak to už jim v tom dopise můžou rovnou poslat i jméno a heslo.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Joker) (24.1.2023 18:58) reagovat
Mem, Ad přihlášení jménem a heslem: Která funkce v rámci datových schránek (tzn. ne jiných aplikací mimo DS) není dostupná při přihlášení jménem a heslem?

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (MemRP (24.1.2023 17:52) reagovat
U živnostníků je to ještě jednodušší, např. nedávno mi přišel od ČSSZ obyčejný e-mail, že v portálu občana se přes identitu můžu podívat na svoje odvody do důchodu. Takže minimálně tyhle živnostníky podchycené mají, vědí, jestli identitu použili, můžou je v prvním kroku takhle kontaktovat a jen pokud by třeba do měsíce nereagovali, tak jim navíc vygenerovat a poslat jméno a heslo poštou. Ale to by musel v tomhle státě někdo přemýšlet...

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (MemRP (24.1.2023 17:51) reagovat
Joker: Takže moji připomínku, že přihlášení jménem a heslem neposkytuje plnou funkčnost, už bereš na vědomí? Fajn. ;) (Ostatně v tom dopisu od Ministerstva vnitra se to nenápadně taky zmiňuje, že tady máte lidi vygenerované jméno a heslo, ale můžete se hlásit i identitou. Bohužel se tam nikdo nenamáhá vysvětlit rozdíl a výhody, to je první problém). Vzhledem k tomu, že chtěli zřizovat schránky všem fyzickým osobám, které identitu použijí třeba v bance, tak jejich seznam znají, že...

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Joker) (24.1.2023 17:32) reagovat
Mem: Znovu a pomaleji: Jak by se realizovalo automatické zřízení DS s přihlášením přes bankovní identitu? Jak by se zjistilo, jestli adresát bankovní identitu má? Jak by se garantovalo, že je skutečně možné se přes tu bankovní identitu přihlásit (např. ji banka sice formálně zřídila, ale reálně jim to moc nefunguje, nebo si adresát mezitím zrušil účet)? Co ty minimálně tisíce lidí, kteří sice nějak automatizovaně mají bankovní identitu, ale reálně nevědí co to je a jak to používat?

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Joker) (24.1.2023 17:16) reagovat
Shado: Povinná změna hesla jde vypnout. Heslo se dá změnit normálně v datovce (zdarma), samo se nemění. Reset hesla je potřeba jen při zapomenutí hesla, 1. zapomenutí je zdarma, ty další placené. S typy datových schránek největší legrace není že jich člověk má víc a musí je kontrolovat, ale hlavně že je potřeba věci odesílat ze správného typu DS podle toho o co jde.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Shado) (24.1.2023 16:34) reagovat
já se do datovky hlásím aplikací v mobilu. ten backgroun neřeším, dřív jsem se hlásil heslem, který věčně bylo změněný, pač jsem se dlouho nepřihlásil bo něco, a to pak stálo 250 se přihlásit (pošta si bere 250 za reset hesla) obecně digitální česko nenívidím, nic nefunguje jak má.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Nerrg) (24.1.2023 14:59) reagovat
Shado: Systém datových schránek je totiž systém propojující datové schránky, nikoliv lidi. Jeden člověk může mít n schránek stejně jako k jedné schránce má přístup m lidí (např. předsednictvo u sdružení vlastníků). Takže ty se asi do obou schránek hlásíš stejnou identitou občana/bankovní identitou, ale zprávy by ti měly chodit pro ičařské věci na ičo-schránku a pro občanské na občanskou schránku. Kde to není zjevné, tam se budou úřady řídit nějakou směrnicí nebo hodem mincí :-)

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Shado) (24.1.2023 14:30) reagovat
já datovku mám jako občan, a ti dementi mi udělaly další na ičo. Pořádná demence.....

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (ruSSko vecerni, ruSSko posledni) (24.1.2023 13:10) reagovat
nebud jako Ondra, odmitni ockovani

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (MemRP (24.1.2023 13:01) reagovat
„Datovka jde s jménem a heslem používat úplně normálně“ Tak znovu a pomaleji. Přihlášení jménem a heslem neumožňuje dělat vše, protože „přístupové údaje nejsou prostředkem pro identifikaci dle příslušného zákona (č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci“. To jde jen přes národní identitu (NIA). „když ne každý má bankovní identitu“ Identitu má v ČR 5,5 milionu osob. Povinně zřizovaných je 2,2 milionu. Je tam VELMI VELKÝ překryv.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (KaldaRP (24.1.2023 12:50) reagovat
Joker: Tak stat ze zakona vi o tvych bankovnich uctech a treba CSOB me z klasickyho uctu zavedlo bankovni identitu i kdyz jsem to nechtel. Ale k tomu plosnymu zavadeni, neco jako udelali v lete, tak udelali nejaky ty davky v nouzi o ktery muzes zadat jen online a jakmile ses do toho systemu prihlasil pres nejaky ty IDnesmysly, tak jsi byl povazovan za pocitacove gramotnyho a schranku ti vytvorili automaticky ale nastesti to na posledni chvili zrusili.

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (Joker) (24.1.2023 12:36) reagovat
Mem: Datovka jde s jménem a heslem používat úplně normálně. Taky by mě dost zajímalo, jak by šlo plošně lidem zařídit účty pomocí bankovní identity (když ne každý má bankovní identitu a stát nemá o bankovních identitách informace).

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (MemRP (24.1.2023 12:25) reagovat
Ministerstvo vnitra má teď 3 měsíce na to, aby datové schránky zřídilo i všem živnostníkům (a poštou jim přišel zbytečně dopis se jménem a heslem, které ve svém zájmu nemají dál používat, jen pomocí bankovní identity/občana jde totiž dělat vše).

Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' Obrázek 'ondra se zlutym pruhem' (PivoRP (24.1.2023 12:06) reagovat
V obálce je kulka. Cpt out B-)Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. Více...