Přezdívka:
:-) :o)
:-( >-O
;-) :-D
:-P B-)
8-) :-*
:-/ |-)
=) :-O
Zpráva:
 
Osmdesátšest:
   


Odebírat

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (29.6.2024 18:06) reagovat
Smutnej příběh...

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (UFO) (29.6.2024 13:07) reagovat
AOSP: Moje manželka má všechno Apple, takže vzájemně jsme elektronicky nekompatibilní, sedíme vedle sebe a data si vyměňujeme přes servery v USA a furt cáluje za všechno haldy poplatků.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (29.6.2024 7:01) reagovat
Moje manželka je ráda, že se starám i o její smartphone, tablet a počítač...

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (UFO) (29.6.2024 4:22) reagovat
AOSP: Tak dřív bych si to patchnul bez mrknutí oka, ale co mám manželku, tak už na nic nemám čas, tak už jenom kňučím. Jenom jsem se divil, že nikdo to ještě nepatchnul, spousta lidí si život manželkou nezkazila. A chtěl jsem říct Pixel 8, Rouming tam zconvertoval 8-čku na nějakej smile.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (28.6.2024 15:58) reagovat
Detailně jsem to nezkoumal, protože tyhle ROMKy alá Pixel jsou "zagůglené" (obsahují Gapps) a to není nic pro mě. Ale na XDA na ně narážím pořád, protože je jich víc. Pixel Experience už vychází jen v neoficiálních vydáních. Taky existuje Pixel Experience Plus. Oficiální by měly být například PixelOS nebo PixelStar. Pokud tě to skutečně zajímá, tak si vyhledej sám, jaké ROMky pro tvůj smartphone existují. Pokud se ale chceš jenom vykňučet, jak jsou alternativní ROMky na prd, samozřejmě můžeš. ;-)

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (UFO) (28.6.2024 15:40) reagovat
AOSP: https://get.pixelexperience.org zajímavé, ale nejnovější hardware mají 5A (mám 8). Protože: https://blog.pixelexperience.org/2024/04/everything-has-to-come-to-an-end-sometime/

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (28.6.2024 10:03) reagovat
LineageOS vypadá jako stock Pixel ROM možná vzhledově. Rozhodně to ale nebude taková štěnice. Pokud toužíš po kopii stock Pixel ROM, tak existuje PixelExperience: https://get.pixelexperience.org/devices

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (UFO) (28.6.2024 9:53) reagovat
Tak je to to samý jako Pixel ROM, ani lepší ani horší. Tak jsem to tam nechal (ani jsem neviděl, jestli někde jsou images pixel ROM). Kdyz to všichni tak vychvalujou, tak jsem od toho čekal aspoň něco. Někdo mi tvrdil, že je pravda, že je to to samý jako Pixel ROM, ale je to řešení pro non-Google phones, co maj AOSP (nic osobně!) zmrvený vendorama.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (27.6.2024 15:56) reagovat
Pokud ti LineageOS nevyhovuje, tak ho nepoužívej, ne?

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (UFO) (27.6.2024 14:43) reagovat
AOSP: Gapps jsem tam instaloval. Ale přišel mi LineageOS k ničemu, je to jako stock Pixel ROM. Čekal jsem obyčejný root - něco jako su/sudo - ne nějakou haldu patchů Magisk, které jsou nad možnosti si to zreviewovat a které něco simulují/schovávaj, já nic simulovat nechci, pokud se to nějaké appce nelíbí, tak ať nefunguje, co mi je po ní. Ale nikdo obyčejný su nepodporuje. Nebo třeba 5G ne Filipínách nefunguje, přitom by stačilo povolit všude, je tam na to nějaký file.Neměl jsem ale ještě čas si s tím hrát.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (27.6.2024 6:14) reagovat
Ale "čisté" ROMky jako například oficiální LineageOS neobsahují ani Gapps ani safetynet-fix. Navíc se stává, že po aktualizaci systému a/nebo aktualizaci bankovní aplikace to ověření fungovat přestane. Na XDA je této problematice věnován nespočet témat. Jeden příklad za všechny: https://xdaforums.com/t/module-play-integrity-fix-safetynet-fix.4607985/

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (27.6.2024 6:14) reagovat
To, co jsem psal o bankovních aplikacích, platilo pro případ, kdy nejsou dodatečně doinstalovány Gapps. Bez nich to "ověření integrity" fungovat nemůže. S Gapps to samozřejmě může fungovat na první dobrou, ale taky nemusí. Pokud by to fungovalo vždycky, tak by se nikdo netrápil s tvorbou a instalací Magisk modulů jako safetynet-fix. A XDA by nebylo plné kňučení lidí, kteří s tím mají problémy. Některé Custom ROM obsahují jak Gapps, tak safetynet-fix. U nich to samozřejmě může fungovat rovnou.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (UFO) (27.6.2024 5:38) reagovat
AOSP: "A samozřejmě nefungují bankovní aplikace" - To není pravda, na LineageOS mi běží FIO i KB a filipínská Landbank. Filipínské BPI neběží, ale to je kvůli "developer mode" i s original ROMs. A telefonu bych přístup k účtu taky nedal, ale je dneska vyžadovaný na autorizace+autentikace, který běžej přes internet např. přes Starlink, zatímco signál operátora na SMS potvrzování nemám (a VoWiFi operátor nepodporuje).

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (26.6.2024 22:56) reagovat
no vzhladom nato, ze si aj tak vsetko nakoniec robim po svojom a predtym nez si to odskusam si spravim resers, neviem mno asi som sa naucil neverit nikomu na nete. Ale zaujimal ma tvoja zkusenost a to si dodal par exelance.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 22:53) reagovat
Nevím jak u Applu, ale u Androidích smartphonů to mazání aplikací pomáhá jen částečně. Největší svinstva bývají v kernelu a dalších "blobech", ze kterých nic mazat nejde. Otázka samozřejmě je, co všechno se dá schovat například do Baseband OS. Ten se v rámci Custom ROM nenahrazuje a běží v podstatě mimo hlavní systém. A nemáš zač. Otázka totiž je, zda se dá zkušenostem nějakého "proruSSkého dezoláta" věřit. ;-)

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 22:51) reagovat
Jedna "naše" banka si appku vynutila. Tak na to máme extra starý smartphone s /e/OS, ve kterém nic jiného není. Ani SIM karta. Běžně leží vypnutý v šuplíku. Když je něco potřeba řešit, tak se tohle "ověřovadlo" zapne a pak zase vypne. Ale asi by to šlo řešit i v běžném smartphonu pomocí druhého profilu spravovaného přes Island / Insular. Appky z druhého profilu do hlavního profilu "nevidí" a Island / Insular umí appky spouštět tak, že je po ukončení úplně vypne (tedy že neběží na pozadí).

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (26.6.2024 21:25) reagovat
Si sa do toho obul. Dik. Bankovnu apku v mobile by som nepouzil ani keby mi zato zaplatili, zberac apiek niesom, rucne instalacie OK som lenoch, ale to by som si poriesil alternativnym "shopom". Ja som siel cestou rootnuteho phonu a premazal som vsetko, co som uznal, ze nepotrebujem Proste rucne cez terminal som si nechal vyst list vsetkych apiek a "googlil" som. Veci co som vtedy objavil mi prijemne ale neboli. Este raz dik osobna skusenost sa ceni.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 21:12) reagovat
Pokud člověk plánuje používat Custom ROM, tak je samozřejmě dobré na to myslet už při koupi smartphonu. Základem je vyhnout se modelům s Mediatekem. A samozřejmě obskurnostem s UniSoc. Vždycky volit vybírat z modelů s Qualcommem. A nekupovat úplnou novinu, protože Custom ROM se typicky objevují až tak půl roku po uvedení modelu smartphonu na trh. Ono se totiž taky může stát, že pro daný model žádná Custom ROM vůbec nevyjde.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 21:08) reagovat
Pokud člověk "potřebuje" bankovní aplikace, tak je dobré zvolit /e/OS. Ten kontrolou "originality" systému prochází v pohodě bez jakýchkoli úprav. A taky umožňuje instalovat a aktualizovat aplikace z Google Play v anonymním módu (bez vlastního účtu). Ale funguje i s vlastním Google účtem. Nevýhoda /e/OS je menší škála podporovaných modelů smartphonů. "Originalita" se sice dá "vyrobit" i u LineageOS, crDroid atd., ale už to znamená další laborování s moduly pro Magisk apod.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 21:04) reagovat
Na jednom smartphonu jsem taky nějaký čas používal SuperiorOS, protože vydání LineageOS mělo zpoždění. A fungoval taky v pohodě. Taky je potřeba rozlišovat oficiální a neoficiální vydání. Takže bych spíš volil například oficiální crDroid než neoficiální LineageOS. Neoficiální bych volil až v případě, že by žádné oficiální vydání pro daný model smartphonu vůbec neexistovalo. U neoficiálních vydání je dobré pohlídat si, aby měl vydavatel dobré hodnocení na XDA (https://xdaforums.com)

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 21:02) reagovat
Napojení na Google účet a Google Play lze samozřejmě vyřešit dodatečnou instalací Gapps (Google apps). Případně existují i Custom ROM, které Gapps už obsahují. Podle mě je ale trošku zvláštní nahradit tovární ROM a pak se zase napojit na ten Gůglí fízl systém. Ale pokud si někdo koupí nějaký čínský smartphone prolezlý čínským spywarem, tak je samozřejmě přínos i Custom ROM s Gapps. Toto už je na potřebách toho kterého "soudruha".

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 21:01) reagovat
Můj favorit je LineageOS a číslo 2 crDroid. Podle mě jsou to dobré volby pro ty, kdo vůbec nechtějí "služby" Googlu. Tedy žádné propojení s Google účtem, žádné stahování aplikací z Google Play atd. Běžné aplikace lze samozřejmě ručně instalovat a ručně aktualizovat z APK souborů. Není to tedy vhodné pro sběratele aplikací a lenochy. A samozřejmě nefungují bankovní aplikace, které kontrolují "originalitu" systému.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (26.6.2024 19:33) reagovat
Kedze mas odskusane, ktoru by si doporucil?

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 19:21) reagovat
Mně stačí ROMky jako LineageOS, crDroid, /e/OS apod. Ty podporují i levnější patlafouny.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (26.6.2024 19:10) reagovat
nj lenze Pixel je drahy aby som siel do graphine OS. Aspon mne sa nechce davat tolko za mobil

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 18:43) reagovat
Jediná výhoda Androidu je možnost instalace Custom ROM. Nebýt této možnosti, tak bych zůstal u tlačítkové Nokie.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (26.6.2024 18:35) reagovat
ja by som povedal ze uz to lunux nieje, uzivatelsky teda urcite nie. Uz len historicky.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (26.6.2024 17:25) reagovat
Jádro Androidu sice z Linuxu vychází, ale celá ta koncepce se od "klasického Linuxu" čím dál víc vzdaluje: https://www.root.cz/clanky/je-android-vlastne-jeste-linuxova-distribuce/

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (DD64) (26.6.2024 10:28) reagovat
Nie je nahodou Android Linux...len na telefone?

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (janka h.) (26.6.2024 6:27) reagovat
Linux je proste najlepsi

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (Osli Okvetni Listek) (25.6.2024 23:24) reagovat
ACAB: Jasne. Vyhodime kartu. A s ni i CNC masinu za 20 milionu. Nebo vezmeme ACABovu hlavu, uplneme ji do sveraku a vyzkousime, jak ta masina umi lobotomii ...

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (Osli Okvetni Listek) (25.6.2024 23:23) reagovat
S: Kolikrat neco rozbil upgrade verze Debianu Stable na novou? Me zatim nikdy nic. A kolikrat neco zkurvil update androidi appky? Za ten rok a pul, co jsem se tu vyjebanost snazil pouzivat, asi 10x vcetne ztraty dat, pak jsem to vzdal s tim, ze na to nemam nervy a radsi sa sebou budu tahat notebook. A upgrade Derbianu si naplanuju na jindy, nez 10 minut pred meetingem, nebo minuty pred odjezdem na dovolenou.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (holofaustRP (25.6.2024 20:14) reagovat
kdo tvrdí, že linux je nejlepší, nikdy nezažil dependency hell :-D

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (25.6.2024 18:28) reagovat
K vyrobe by som pridal i vyzkum, kolko krat som videl masinu z portami, ze som ani netusil, ze take existuju.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (Jen další JedinecRP (25.6.2024 16:58) reagovat
Ne pro všechno. Stará apka se používá pro starý HW (teda máš HW co potřebuješ používat) a v nových to nejde nebo upgrade je ale setsakra drahý a přidaná hodnota za to nestojí - pokud existuje novější varianta. Typycky řídící systémy strojů (i výrobce zpětně vykupuje staré, by mohl nabízet náhradní díly), měřící technika, výroba. Tam ti virtuál nepomůže (ne všechen HW jde ve virtuálu).

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (ACAB) (25.6.2024 16:32) reagovat
Resenim starcyh OS na modernim HW je KVM ... nebo jina virtualizace, treba i vmware ... tim padem neni problem HW, kde u by ten OS nebezel ... Linux casto resi to, zda treba nevyhodit nejaky hodne stary HW - ja jsme pro vyhazov, kdo ma stary PC, nebot na novem ta karta ani nefunguje, tak muze mit i starsi kernel - konec koncu porad je podporovany a i kdyby nebyl, tak no problem - mi treba mame kupu starych OS pro specialni zarizeni a testuje se to v DMZ - na firemni sit to nesmi.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (ACAB) (25.6.2024 16:29) reagovat
Linux je jediny funkci OS a to i na destopech - je tam mnohem dale, umi se integrovat do cehokoliv, nekdy ale nejsou apky a pak je to k nicemu, ze je nelpesi, na druhosu stranu plno veci jde dnes do webu. Sranda je M$ - on uz ma de kde co jen web, jen se to tvari jako apka, ale neni to apka a omezoval jine OS, aby s tim nefungovaly, ne ze by to nebylo jedno - treba ja uz mam ve firme vse pres web, nebo prikazova radka - a RDP terminaly, mame linux i windows jumphosty.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (25.6.2024 15:22) reagovat
Jo a naco mi bude cutting edge appka ked HW za x mega nieje tou apkou podporovany. Ostava mi ist na starych XP a dufat, ze ten komp k tej masine nikto nezmrsi. Je kopec dovodou preco pouzit staru apku. Je nula dovodou preco by som si PC nemohol robit, co chcem, ked som vlasnik. btw ako uzivatel som presiel na linux a je to prijemnejsie nez cokolvek co poskytuje windows dnes. K tomu bloatware a spyware za plateny SW, ne diky.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (nornikRP (25.6.2024 14:52) reagovat
jj, muj sen je mit na desktopu stary appky bez aktualizaci ... nebo to takhle nekdo ma linux serveru?

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (bgtr) (25.6.2024 14:34) reagovat
tie system apps na androide ste si isty? ani cez ADB Tools?

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (Dr.Str.RP (25.6.2024 14:14) reagovat
Jojo, posledních dvacet let se Linuxáci snaží mít alespoň co půl roku aktualizace a udržovat repozitáře alespoň trochu v cajku. Dalo to šílený práce a skoro se jim to povedlo.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (AOSP) (25.6.2024 14:12) reagovat
U Androidu stačí vybrat si vhodný telefon a nainstalovat si "čistý" systém postavený na AOSP. Například LineageOS, crDroid, /e/OS apod. Pak ani není nutné žádný spyware, crapware atd. odinstalovávat, protože v systému vůbec není. Další výhodou je mnohem delší podpora než od výrobců. Běžně 8 až 10 let.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (S) (25.6.2024 13:57) reagovat
Ad absurdum tyhle kecy říkají, že je Linux super, protože ho můžete mít neaktualizovaný se starýma apkama. To je posledních 10 let můj vlhký sen. Píčovina -> koš, op ban na 3 dny a 20 otčenášů a 3x zdrávas Maria v McDonalds.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (TsantsaRP (25.6.2024 12:47) reagovat
ako android po rootnuti dokaze odinstalovat.

Obrázek 'zase kampan ' Obrázek 'zase kampan ' (psi chlup is v prestrojeni) (25.6.2024 12:43) reagovat
I don't exist on desktop.